2017/02/13

Рак передміхурової залози (простати): від підозри до лікування

Передміхурова залоза (вона ж простата) – непарна ендокринна залоза чоловічого організму. Є допоміжним органом чоловічої статевої системи. Розташована в центрі тазової частини, щільно охоплює шийку сечового міхура і початковий відділ сечівника. Зворотною частиною вона тісно прилягає до ампули прямої кишки, що дозволяє вільно пальпувати її з діагностичною метою. Вивідні протоки залози відкриваються безпосередньо в сечовипускальний канал. Основна функція цього невеликого органа – розрідження вмісту під час еякуляції.
Майже 50% чоловіків у віці після 50 років мають запалення простати – простатит, що спричиняє чимало неприємних симптомів і клопотів: утруднене сечовипускання, часті позиви, різкий біль під час сечовипускання, відчуття наповненого міхура тощо. З віком ця проблема охоплює дедалі більшу кількість чоловіків. Проте зі схожими симптомами або ж безсимптомно можуть проходити й інші захворювання простати, зокрема рак простати.

Всі вищеперелічені симптоми мали б бути причиною негайного звернення до лікаря, а після 45 років щорічний візит до лікаря-уролога – правилом. Загрозою і ворогом лікаря у сучасному світі є широко рекламовані засоби і самолікування хворих. Лікареві-урологу часто доводиться працювати вже з наслідками самолікування.

На що варто звернути увагу? Симптоми*:

  • Проблеми з сечовипусканням (повільний або слабкий струмінь сечі чи часте сечовипускання, особливо вночі).
  • Кров у сечі, спермі.
  • Проблеми з ерекцією.
  • Біль у стегнах, спині (хребет), грудях (ребра).
  • Слабкість або оніміння в ногах.
  • Рак простати у прямих родичів.
*Згідно з даними Американської асоціації раку.

Дії пацієнта та що варто знати про візит до лікаря-уролога

Візит до уролога складається з таких етапів:
  • Лікар розпитає про ваш стан здоров’я, онкологічні захворювання у родині, спосіб життя.
  • Проведе повний огляд та пальцеве обстеження простати.
  • Призначить УЗД простати та аналіз крові на ПСА (якщо ви ще його не здавали).
Рекомендуємо аналіз крові на ПСА здавати перед візитом до лікаря. Це зекономить час. ПСА – аналіз крові, необхідний для виявлення чи спостереження за перебігом раку простати. Підвищений показник ПСА може свідчити про наявність онкологічного процесу в передміхуровій залозі.

Комплекс цих обстежень дозволяє запідозрити рак простати у пацієнта.

Після проведення усіх діагностичних обстежень – повторний візит до лікаря- уролога.

У випадку відсутності підозри на рак, норми чи відхилень, що свідчать про інші захворювання простати, лікар надасть відповідні рекомендації щодо профілактики чи призначить лікування. Якщо підозра на рак простати є, наступним кроком (призначенням лікаря) буде біопсія простати.
Про метод біопсія простати
У Медичному центрі Святої Параскеви біопсію простати проводять спільно висококваліфіковані лікар-УЗД та уролог під контролем сучасного трансректального УЗ-апарата та за допомогою спеціального автоматичного пістолета для біопсії, що дає змогу зробити максимально точний та системний забір матеріалу для подальшого гістологічного дослідження, досягнувши найменшої ймовірності розвитку можливих ускладнень. Процедуру проводять відповідно до сучасних стандартів, рекомендованих провідними світовими та європейськими асоціаціями. Кожну процедуру, без винятку, роблять одноразовою індивідуальною біопсійною голкою, що унеможливлює інфікування парентеральними інфекціями (ВІЛ, вірусні гепатити тощо) Вимога використання індивідуальної біопсійної голки, - є ключовою для забезпечення безпечності проведення процедури.

Біопсія передбачає іструментальний забір матеріалу (частинку тканин простати) для гістологічних аналізів. Не передбачає госпіталізації хворого, її проводять амбулаторно, під місцевим знечуленням. Займе менше години вашого часу з урахуванням підготовки та контрольного УЗ-огляду після процедури.

Підготовка до біопсії
Пацієнт не потребує спеціальної підготовки. Можлива відміна препаратів, що впливають на згортання крові. Про всі інші деталі лікар проінформує в процесі планування процедури.

Біопсія простати – єдиний та обов’язковий метод дослідження, який може підтвердити діагноз – рак простати – на основі результату гістологічного дослідження матеріалу. Також можна оцінити ступінь «агресивності» пухлини.

Що робити, якщо діагноз підтвердиться

Лікар, беручи до уваги попередні обстеження з метою точного стадіювання (визначення поширення) процесу, може рекомендувати: МРТ простати (динамічне обстеження простати з використанням інжектора). Таке обстеження дасть інформацію про пухлину, адже важливо знати розмір пухлини, її точне розташування і чи проросла вона в інші органи тощо. МСКТ з контрастуванням з метою виключення наявності метастазів в лімфатичних вузлах, інших органах чи кістках.

Після дообстеження – заключна консультація лікаря-уролога і вибір тактики лікування.

Переривання повного циклу діагностики (описаного в статті) зашкодить розумінню повної картини вашого стану і лише дасть додатковий час для розвитку хвороби.
Після своєчасного (раннього) виявлення захворювання пацієнт зможе отримати оптимальне та ефективне лікування з максимально позитивним очікуваним прогнозом.

Записатись на прийом Ви можете за телефонами:
(032) 295-4-000
(067) 295-4-000
(095) 295-4-000
або  електронною формою
Більше інформації про МЦ Св.Параскеви:
www.medcenter.lviv.ua

лікар-уролог Максим Антонюк

0 коментарі :

Дописати коментар