2014/08/04

Контрацепція. Природні, механічні та хімічні протизаплідні засоби

Переконана, що на запитання: «Чи хочете Ви контролювати ситуацію?» більшість відповідає: «Так». А як щодо власного життя? І хоч підпорядкувати все, звичайно, нікому не під силу, та багато важливих моментів усе ж у наших руках. Один із них – планування вагітності.

Завдяки досягненням сучасної медицини і фармацевтики нам доступний величезний вибір методів і засобів контрацепції, про які наші бабусі могли лише мріяти.

Чому ж тоді ми досі стикаємося з небажаними вагітностями, які часто закінчуються гірким досвідом? Відповідь не є простою, і ви, напевне, знайдете з десяток варіантів, перепитавши думку різних людей.

Коли ж вагітність є найбільш небажаною? На мою думку, це рання підліткова вагітність. А, отже, її причиною може бути банальне незнання молодими людьми методів контрацепції.

Поінформований – значить захищений! Тож поговоримо про різні методи контрацепції.

За механізмами дії можна визначити такі види контрацепції:

 • Природна(календарний метод, метод цервікального слизу, симптотермальний метод).
 • Механічна (презервативи, діафрагми).
 • Хімічна (сперміцидні гелі, свічки, креми).
 • Внутрішньоматкова.
 • Гормональна.
Найпоширенішими способами контрацепції є природні, механічні та хімічні протизаплідні засоби. У цій статті ми зупинимося саме на них.

Природні методи контрацепції
До природніх засобів відносять переривання статевого акту і статеві стосунки в «безпечні дні», коли, буцімто, запліднення неможливе.

Перерваний статевий акт – найбільш ненадійний метод, якщо його взагалі можна називати методом контрацепції. Насправді чоловік не відчуває початку еякуляції, і сім’яна рідина може проникати в матку задовго до того, як він це відчує. За статистикою 80% жінок, що «випадково» завагітніли, оберігалися за допомогою перерваного статевого акту. Також не слід забувати, що багато лікарів наголошують на шкідливості постійного застосування перерваного статевого акту для здоров’я жінок та чоловіків.

Для методу «безпечних днів» необхідно точно визначити день овуляції, а це досить складно. Вирахувати його можна двома способами: побудувавши графік зміни базальної температури або скориставшись спеціальним тестом на овуляцію (дві смужки на тесті означають, що овуляція відбудеться в найближчих 36 годин). Метод часто дає збої, його ефективність не вища за 65%.

Механічні контрацептиви
Механічні контрацептиви – чоловічі презервативи, жіночі шийкові та піхвові ковпачки – перешкоджають проникненню сперматозоїдів у порожнину матки. Для більшої надійності ковпачки і презервативи обробляють сперміцидом (кремом, що нейтралізує активність сперматозоїдів).

Презервативи є оптимальним і найбільш популярним засобом контрацепції, оскільки абсолютно нешкідливі для здоров'я. При правильному використанні надійно захищають як від вагітності, так і від інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Ефективність контрацепції складає майже 90%, до того ж презерватив є відносно недорогим, простим в застосуванні та не вимагає консультації лікаря. Цей засіб не має протипоказів у застосуванні, і, напевно, ще довго буде «бестселером» серед контрацептивних засобів. Часто лікарі радять застосовувати презервативи у поєднанні з хімічними контрацептивами.

Недоліки презервативів:
 • За статистикою, від 1 до 3% людей мають алергією на латекс.
 • Суб´єктивне відчуття дискомфорту. Зазвичай на нього скаржаться чоловіки.
 • Презервативи неналежної якості можуть порватися.
Хімічні контрацептиви
Хімічні контрацептиви – це протизаплідні засоби місцевої дії які призводять до загибелі або знерухомлення сперматозоїдів. За лікарською формою засоби місцевої контрацепції поділяються на вагінальні супозиторії, вагінальні пінисті таблетки, крем, тампони, капсули, аерозолі (піни).

Як вони діють?
Діючою речовиною більшості сучасних хімічних контрацептивів є хлорид бензалконію, який має сильну сперміцидну дію. За декілька секунд хлорид бензалконію руйнує мембрани сперматозоїдів. Також такі препарати здатні згущувати цервікальний слиз, завдяки чому зменшується здатність сперматозоїдів проникати у шийку матки.

За умови правильного використання, контрацептивна ефективність сперміцидів є досить високою. Хлорид бензалконію може захищати від деяких збудників захворювань, зокрема таких, як кандида та стафілококи. Проте вони не є ефективним захистом від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Хімічні контрацептиви не містять гормонів і тому не впливають на гормональний фон, не всмоктуються в кров та материнське молоко.

Недоліки сперміцидів
 • Ефективність оберігання від небажаної вагітності складає від 60% до 80% (нижча, ніж у гормональних контрацептивів).
 • Хімічні контрацептиви можуть викликати подразнення слизової оболонки.
Коли радять застосовувати хімічні та механічні контрацептиви?
 • у випадку, якщо застосування інших протизаплідних засобів є небажаним;
 • у післяпологовий період та період лактації;
 • за наявності протипоказань до гормональної та внутрішньоматкової контрацепції;
 • у разі, якщо Ви пропустили прийом гормонального контрацептиву;
 • у період заміни внутрішньоматкового засобу чи перерви у прийманні гормонального контрацептиву.
Та не забуваймо, що в статевих стосунках нам варто турбуватися не лише про запобігання небажаної вагітності, а й про інфекції, які так легко підчепити, і так важко лікувати! Серед протизаплідних засобів найбільш надійний захист від інфекцій, які передаються статевим шляхом (в тому числі і ВІЛ), забезпечують презервативи. Якщо не бажаєте ними користуватися, то, задля безпеки, Ви і Ваш партнер мусите пройти медичне обстеження. Звичайно, коли йдеться про секс, про всілякі обстеження ми думаємо в останню чергу. Але турбота про своє здоров’я і здоров’я коханої людини є проявом вашої відповідальності та любові!

Будьте здорові!

0 коментарі :

Дописати коментар