Друге правило – позбутися зайвої ваги. Для цього слід визначити свій індекс маси тіла за формулою: маса тіла в кг/зріст в м2. Нормальна величина становить 20–25. Якщо Ваш індекс маси тіла вищий ніж 25, слід подумати, чи достатньо Ви рухаєтеся протягом дня і що Ви їсте.
Третє правило – достатня рухова активність протягом дня. Наша порада – використовуйте кожну можливість додаткового руху. Наприклад, якщо я не несу щось важке, то піднімаюся на 7-й поверх свого будинку пішки, веду Яринку в садочок пішки, найближчим часом придбаю велосипед. Крім цього, бажано 2–3 рази на тиждень відвідувати спортзал, басейн, займатися тим видом фізичної активності, який Вам до вподоби. Отримуйте задоволення від прогулянки на свіжому повітрі. Відпочивайте в цей час (нехай це буде 15, 30 чи 60 хв.), спробуйте не думати про роботу чи домашні клопоти. Поєднуйте приємне з корисним. Прогуляйтеся разом з дітьми, чоловіком чи дружиною, з друзями, домашніми улюбленцями.
Четверте правило – споживайте здорову їжу. Вам слід навчитися обирати продукти і готувати страви, які будуть корисні для Вас і Вашої сім’ї. Отже, спершу слід відмовитися від продуктів «швидкого харчування» (їх можна собі дозволяти вкрай рідко!). А краще приготувати піцу, гамбургер чи чізбургер в домашніх умовах і запросити друзів. Хліб краще вживати не білий, а житній або з висівками, м’ясо запікати, а не смажити, майонез чи соус робити самому. Щодня намагатися їсти овочі та фрукти. В зимово-весняний період, коли овочів є мало, використовуйте не мариновані, а заморожені овочі для приготування різних страв. Пошук в Google і Ваша фантазія Вам у цьому допоможуть. Запікайте, тушкуйте, відварюйте, готуйте на пару рибу, м’ясо, але намагайтесь менше смажити! Цим Ви зменшити калорійність страви і збільшите користь для організму. Між прийомами їжі пийте негазовану воду. Відмовтесь від солодких, газованих, «енергетичних» напоїв, частого вживання кави, чаю і алкоголю. Обмежте вживання простих вуглеводів (цукерки, торти, солодка випічка, шоколад, печиво). Краще випікайте солодке вдома. При цьому Ви зможете контролювати вміст цукру і жирів у власній випічці.
П'яте правило – уникайте стресів, негативних емоцій, спілкування з людьми, які Вам неприємні. Думайте позитивно. Довіряйте, допомагайте, більше посміхайтесь іншим, будьте привітними. Позитивно налаштовані думки ведуть до добрих справ. Не знаєте, як допомогти, станьте волонтером, що вкрай необхідно в наш час! Вчасно лягайте спати, не засиджуйтесь довго за монітором телевізора чи комп'ютера. Краще почитайте книжку разом із дитиною. Спілкуйтеся більше зі своїми близькими. Не заміняйте спілкування засобами сучасної техніки. Пам’ятайте, психологічний спокій надзвичайно важливий для здорового серця!
Шосте правило – поміряйте свій артеріальний тиск. Для цього краще використовувати тонометри із манжеткою на плече, а не на кисть. Бажано вимірювати артеріальний тиск вдома. Якщо Ви ще не вмієте користуватися тонометром, то нині багато аптек пропонують ці послуги безкоштовно. Нормальний рівень для кожної людини і в молодому, і в старшому віці повинен становити менше ніж 140/90 мм рт. ст. Якщо Ваш тиск перевищує ці межі, необхідно найближчим часом запланувати візит до лікаря (терапевта чи кардіолога). До консультації лікаря краще зробити кілька вимірів артеріального тиску протягом дня.
Сьоме правило – здайте аналіз крові на глюкозу і ліпідограму. Ліпідограма – це розгорнутий аналіз жирів крові (холестерину, тригліцеридів). Доведено, що підвищений рівень глюкози крові і холестерину асоціюється з вищим ризиком серцево-судинних захворювань. Тому вкрай важливо хоча б раз на рік визначати ці показники. Особливе значення це має для людей, в який батьки хворіли на цукровий діабет, ішемічну хворобу серця, мали перенесений інсульт чи інфаркт міокарда. Усі відповіді на питання щодо результатів Ваших аналізів надасть лікар.
Нехай ці поради стануть для Вас не випробуванням, а правилами життя.
І нехай у кожній сім’ї панує мир, спокій і достаток.
Автор лікар-кардіолог Барабаш О.С.
Записатись на прийом Ви можете за телефонами:
(032) 295-4-000
(067) 295-4-000
(095) 295-4-000
або електронною формою
Більше інформації про МЦ Св.Параскеви:
www.medcenter.lviv.ua
0 коментарі :
Дописати коментар