2014/09/12

Невролог про хребет

Готуючи вебінар «Хребет просить уваги», ми отримали велику кількість запитань, зокрема чимало з них стосуються вже поставлених лікарями діагнозів. На багато запитань спеціалісту-реабілітологу важко дати однозначну відповідь, оскільки конкретний випадок потребує детального огляду, діагностики та інколи навіть міждисциплінарного обговорення.
 

Щодо проблем хребта, то вони можуть належати до сфери компетентності різних спеціалістів: фізіореабілітолога, ортопеда, невролога. Тому, щоб правильно поставити діагноз, дуже важливо, аби з приводу, наприклад, болю у спині, свою думкувисловили різні спеціалісти.

Після on-line консультації з фізіореабілітологом ми продовжили тему хребта з лікарем-неврологом Іриною Цюмрак. Найчастіше запитання стосувалися остеохондрозу, сколіозу та кил, їх ми і обговорили зі спеціалістом.
 

То що ж таке остеохондроз та відкладення солей?
«Остеохондроз – це складний дегенеративний процес хребта, який, як один із своїх складових, включає розростання країв кісткової тканини з формуванням остеофітів, що в народі називається «відкладенням солей». Багатьом пацієнтам ставлять такий діагноз тому, що це процес, якого не можна уникнути, це є один із процесів старіння організму», – коментує лікар-невролог ІринаЦюмрак.
 

– Учасник вебінару запитував про випадок, коли діагноз остеохондроз поєднується з артрозом реберно-хребцевих і реберно-відросткових суглобів грудного відділу хребта. Які рекомендації Ви можете надати в цьому випадку? 
– По-перше, треба визначити причину артрозу реберно-хребцевих та реберно-відросткових суглобів:, чи це первинний дегенеративно-дистрофічний процес (результат вираженого процесу розвитку остеохондрозу, патології міжхребцевих дисків, порушення мінерального обміну, літнього віку), чи вторинний (наслідок присутньої хронічної інфекції в організмі, перенесених травм, ревматологічних захворювань). При первинних формах застосовують комплексне лікування: протизапальну терапію, хондропротектори, фізіотерапевтичне лікування (ультразвук, магнітотерапію, електрофорез та ін.), заняття з реабілітологом для розроблення комплексу вправ на виправлення постави. При вторинних причинах додається етіотропне лікування (вплив на чинник виникнення).
 

– Біль у плечі під час сну при лежанні на відповідному боці – з чим це може бути пов’язане?
– Біль у плечі у цьому випадку може бути пов’язаний із розвитком нейродистрофічного процесу – так званий «плечелопатковий периартрит». Щоб точно визначити, яка саме структура суглоба болить, потрібно провести декілька тестів. Вони дадутьзмогу зробити висновок, що це: наслідок шийного остеохондрозу, патології зв’язок чи м’язів плечового суглоба. З цією проблемою Вам необхідно звернутися до невролога або ортопеда-травматолога.
 

– Учасниця вебінару запитує про постійне болюче похрускування. Жінка веде сидячий спосіб життя, що частково зумовлено професією – вона піаністка. Цікавиться, чи небезпечно це і до якого спеціаліста варто звернутися?
– Необхідно знати, де саме відчутне похрускування. Якщо це шийний відділ хребта, то треба провести рентгенодіагностику цього відділу функціональним навантаженням, щоб виявити можливу причину похрускування (артроз міжхребцевих суглобів, нестабільність хребців та ін.). Додаткого необхідно зробити загальний аналіз крові та ревмопроби.
 

– Також ми мали на вебінарі складне запитання,а точніше вже встановлений діагноз: «Дегенеративно-дистрофічний процес попереково-крижового відділу хребта. Остеохондроз. Сколіоз та гіперлордоз. Спондилоліз 4-го хребця. Ретролістез тіла 5-го хребця із деформацією та стенозом просвіту хребтового каналу. Спондилоартроз. Атеросклероз черевної аорти». Чи можете Ви його прокоментувати?
– Це, як я розумію, заключення після проведення комп’ютерної томографії. Щоб дати пораду щодо медикаментозного лікування, необхідно знати скарги. Щодо способу життя, то тут можна дещопорекомендувати: потрібно уникати тривалого сидіння у одному і тому ж положенні чи вимушеному положенні, різких рухів, тривалої ходьби, бігу, а корисними є плавання, заняття вправами для укріплення м’язів нижнього відділу спини (їх рохробляє індивідуально реабілітолог чи інструктор з лікувальної фізкультури).
Щодо виявленого атеросклерозу черевної аорти, то треба здати аналіз крові на визначення рівня холестерину (ліпідограма) з метою подальшої корекції та запобігання прогресуванню атеросклерозу іпроконсультуватися з лікарем-кардіологом.
 

– Постійне запаморочення голови.Ліки не допомагають. Що робити, щоб позбутися цього?
–Окрім вживання ліків, необхідно робити процедури, спрямовані на укріплення шийних м’язів:вправи, контрастні душі, масаж, фізіотерапевтичні процедури (ампліпульстерапію, діадинамічні струми – 10-15 сеансів) на перикраніальні м’язи та м’язи шиї.
 

– Чи можна вилікувати викривлення хребта (сколіоз)? Також було запалення правого кульшового суглоба.
–Повністю викривлення хребта (сколіоз) можна вилікувати лише при I ст. Сколіоз хребта II–IV стадій повністю вилікувати важко. Але якщо у вас виникло запалення кульшового суглоба внаслідок поперекового сколіозу, це означає, що хребтовітреба приділити увагу, щоб викривлення не прогресувало. Для цього необхідно займатися лікувальною фізкультурою з реабілітологом, можна також застосовувати ортопедичний корсет, який необхідно підбирати індивідуально.
 

– Аби дати розгорнуту відповідь на усі Ваші запитання, ми мусимо мати повну картину стану Вашого здоров’я. Для цього лікарю варто поспілкуватися з Вами особисто. Але сподіваємося, що Ви вже звернули увагу на свій хребет і від сьогодні почнете більше піклуватися про нього. І не забувайте, що болю, скутості,дискомфорту можна уникнути, якщо не боротисяз цими проблемами самостійно, а звернутися до фахівця.

Записатись на прийом Ви можете за телефонами:
(032) 295-4-000
(067) 295-4-000
(095) 295-4-000
або  електронною формою
Більше інформації про МЦ Св.Параскеви:
www.medcenter.lviv.ua

1 коментар :